Warsztaty kulinarne odbyły się w malowniczym Dworze Ziemiańskim w Woli Suchożebrskiej, należącym do Akademii Smaku Sokołów – wspaniałe miejsce ! Zimowa sceneria i piękne wnętrza tylko umilały wspólne gotowanie. Jednak tego dnia nie tylko gotowaliśmy, ale również uczyliśmy się jak planować i realizować postanowienia noworoczne. W pierwszej części warsztatów motywacyjnych skupiliśmy się na zdrowej diecie i dbaniu o siebie. Szukaliśmy idealnego przepisu na skuteczne wdrażanie w życie naszych postanowień. Warsztaty poprowadziła Luiza Olichwier – Skwierawska – wykładowca i certyfikowany trener Design Thinking.
Uwielbiam gotować, ale miło było nieco oderwać się od typowo kulinarnego świata i pomyśleć o tym, co do tej pory przeszkadzało mi w realizowaniu postanowień noworocznych. Już wiem, jak wyznaczać sobie cele i skutecznie planować ich realizację. Nie zapominając przy tym, jak ważne jest świętowanie małych sukcesów. Na pewno pomogą mi w tym karty motywacyjne, które otrzymaliśmy podczas warsztatów.
Z pozytywną energią i motywacją do działania mogliśmy przejść do drugiej, kulinarnej części warsztatów. Pod okiem wybitnego szefa kuchni Dominika Moskalenki przygotowaliśmy nie tylko smaczne, ale i zdrowe dania. Moje serce skradło kaszotto z płatków owsianych, a dziczyzna po prostu rozpływała się w ustach ! Dzięki takim przepisom, utrzymanie zdrowej diety to sama przyjemność.
Oto co gotowaliśmy:
Sałata Cezar z Filetem maślanym
Składniki:
75 g gęstego jogurtu naturalnego
10 g anchois
2 obrane ząbki czosnku
3 jajka ugotowane na miękko
100 g sera parmezan
bagietka korzenna 1 szt.
1 główka sałaty rzymskiej
½ główki sałaty lodowej
300 g Fileta maślanego Sokołów
sól, świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
- Na desce drobno pokroić anchois. Nadadzą one niepowtarzalny smak sosu do sałaty, który jest kluczowym elementem sałaty Cezar. Pokrojone rybki przełożyć do miski, dodać jogurt naturalny, drobno posiekany ząbek czosnku, sól i świeżo mielony pieprz do smaku. Wszystko dokładnie wymieszać.
- Na rozgrzanym oleju podsmażyć porwaną na kawałki bagietkę korzenną, dodać ząbek czosnku pokrojony w plasterki, podsmażyć. Otrzymamy aromatyczne grzanki.
- Sałaty porwać na kawałki i połączyć z przygotowanymi wcześniej składnikami, czyli sosem i grzankami. Na koniec przekroić na pół jajka ugotowane na miękko i ułożyć je na sałatce. Całość obsypać płatkami parmezanu i cienko pokrojonym Filetem maślanym.
Polędwica z jelenia smażona
Comber z jelenia pieczony
Składniki:
Polędwica z jelenia Sokołów
Comber z jelenia Sokołów
3 ząbki czosnku
3-4 gałązki świeżego tymianku
70-100 ml oleju
sól, pieprz
Przygotowanie:
- Mięso z jelenia osuszyć ręcznikiem papierowym. Ostrym nożem usunąć wszystkie twarde błony – pozwoli to uniknąć kurczenia się mięsa podczas obróbki termicznej. Oczyszczone mięso można zamarynować – w tym celu należy drobno posiekać czosnek i świeży tymianek, dodać niewielką ilość oleju roślinnego, natrzeć mięso. Pozostawić w marynacie ok. godzinę.
- Zamarynowane mięso dokładnie oczyścić z marynaty, a następnie przyprawić solą i świeżo mielonym pieprzem. Oba rodzaje mięsa obsmażyć na gorącej patelni na oleju roślinnym lub maśle klarowanym. Kiedy mięso nabierze złotobrązowej barwy, przełożyć je do piekarnika rozgrzanego do 160-170°C.
- Polędwica z jelenia będzie się piekła ok. 10-15 minut, w zależności od grubości. Comber z jelenia jest dużo grubszy – musi pozostać w piekarniku ok. 30-40 minut.
- Mięso po pieczeniu musi odpocząć, tak by temperatura wewnątrz mięsa ustabilizowała się, dając jednolite wysmażenie na całym przekroju mięśnia.
Kaszotto z płatków owsianych
Składniki:
250 g płatków owsianych
500 ml wywaru warzywnego
50 g natki pietruszki
100 g masła
2 szt. cebuli białej
100 g boczku surowo wędzonego Sokołów
Przygotowanie:
- Boczek pokroić w drobne paski, cebulę – w drobną kostkę. Boczek podsmażyć w garnku na złoty kolor, następnie dodać cebulę. Smażyć do czasu, kiedy cebula zmięknie i nabierze złocistej barwy. Dodać płatki owsiane i dolać ciepły wywar warzywny.
- Wszystko wymieszać, dolewając wywar – płatki będą go sukcesywnie wchłaniały. Kiedy płatki staną się miękkie, dodać świeże masło oraz drobno posiekaną natkę pietruszki. Doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem.
Pieczone warzywa korzenne
Składniki:
100 g marchewki
100 g pietruszki (korzeń)
100 g selera (bulwa)
100 g buraków
3 ząbki czosnek
4 gałązki tymianku
Przygotowanie:
- Obrane umyte warzywa pokroić w nieregularne kształty. Następnie ugotować w osolonej wrzącej wodzie (al dente). Buraki ugotować oddzielnie (zabarwią wodę).
- Obgotowane warzywa odcedzić i przełożyć do szerokiego naczynia żaroodpornego. Oblać niewielką ilością oliwy z oliwek, dodać pokrojony czosnek i tymianek. Warzywa oprószyć niewielką ilością soli i świeżo mielonego pieprzu.
- Tak przygotowane warzywa wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180°C na około 10 minut.
Kule pozytywnej energii
Składniki:
na ok. 20 sztuk
1 1/3 szklanki mieszanki orzechów (np. migdały, orzechy laskowe, włoskie)
2 szklanki suszonych daktyli, namoczonych godzinę we wrzątku
3-4 łyżki surowego kakao
1 łyżka oleju kokosowego – płynnego
dodatki do obtoczenia: surowe kakao, posiekane orzechy, sezam, nasiona chia, wiórki kokosowe
Przygotowanie:
- W blenderze zmielić drobno mieszankę orzechów i przesypać ją do większej miski. Odcedzić daktyle, pozostawiając około 50 ml płynu. Daktyle z odrobiną płynu zmiksować w blenderze. Dodać pozostałe składniki. Miksować, aż wszystko się dobrze połączy i powstanie kleista masa.
- Masę podzielić na około 20 porcji i uformować kulki. Na koniec obtoczyć je np. w surowym kakao, ziarenkach sezamu, nasionach chia, czy w wiórkach kokosowych. Chłodzić w lodówce.