Kurczak cytrynowy z rozmarynem – wspaniały pomysł na świąteczną ucztę lub rodzinny obiad.
O to kilka zasad, które sprawią że Twój kurczak zachwyci gości:
- Dzięki temu, że masło i marynatę umieścisz pod skórą kurczaka, mięso będzie bardziej aromatyczne i soczyste.
- Pilnując czasu pieczenia nie wysuszysz kurczaka (zasada jest taka, że na 500 g mięsa przypada 20 minut pieczenia).
- Mięsa nie marynuj zbyt długo w soku z cytryny – stanie się twarde.
- Do pieczenia nie wkładaj kurczaka prosto z lodówki – nie upiecze się równomiernie.
- W miarę możliwości wybieraj kurczaka zagrodowego. Jego mięso jest bardziej sprężyste, skórka cieńsza, a smak bogatszy. Ma również mniej tłuszczu niż tradycyjny kurczak.
Zasady te powtórzę jeszcze w przepisie – na wypadek, gdyby ktoś nie czytał wstępu 😉
Składniki:
1 świeży kurczak zagrodowy (około 2 kg, bez podrobów)
marynata cytrynowo – rozmarynowa
2 łyżeczki gruboziarnistej soli morskiej
około 1 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
skórka i sok z jednej cytryny
2 ząbki czosnku
igły z 2 gałązek rozmarynu
1 łyżka oleju rzepakowego
warzywa do pieczenia
2 czerwone cebule
2 marchewki
3 łodygi selera naciowego
4 ząbki czosnku
3 gałązki rozmarynu
500 ml wody
dodatkowo
1 cytryna
kilka łyżek zimnego masła
rozmaryn do dekoracji
pieczone marchewki
pęczek marchewek z nacią
2 łyżki oliwy
sok z połowy pomarańczy
gruboziarnista sól morska
Przygotowanie:
- Kurczaka dokładnie umyj i osusz papierowym ręcznikiem.
- Przygotuj marynatę. Do moździerza przełóż wszystkie składniki marynaty i ucieraj, aż powstanie pasta.
- Przy pomocy drewnianej łyżki lub ręki oddziel na piersiach skórę od mięsa kurczaka. Staraj się, aby zrobić jak najwięcej miejsca pod skórą. Rób to jednak ostrożnie, aby jej nie uszkodzić.
- Następnie w powstałej pod skórą przestrzeni umieść marynatę i natrzyj nią dokładnie mięso. Marynatą natrzyj również skórę i wnętrze kurczaka.
- Kurczaka odstaw na minimum godzinę, a najlepiej 4 godziny. Jeżeli chcesz kurczaka marynować przez noc do marynaty nie używaj soku z cytryny ! Skrop mięso dopiero na 30 minut przed pieczeniem. Sok ścina mięso, jeżeli będzie za długo marynowane w soku cytrynowym stanie się twarde i gumiaste. Najlepiej kurczaka natrzeć marynatą rano i wstawić do lodówki na kilka godzin, wtedy sok z cytryny spełni swoje zadanie. Pamiętaj również, aby kurczak przed pieczeniem był w temperaturze pokojowej.
- Wyjmij kurczaka z lodówki na co najmniej godzinę przed pieczeniem. Pod skórę włóż teraz wiórki zimnego masła, możesz też dodać gałązki rozmarynu. Do wnętrza kurczaka włóż nakłutą w kilku miejscach cytrynę.
- Dno brytfanny wyłóż obranymi i pokrojonymi na duże kawałki warzywami. Dodaj rozgniecione ząbki czosnku i gałązki rozmarynu, zalej wodą.
- Na warzywach ułóż kurczaka. Wstaw do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piecz przez 90 minut. Kurczak jest gotowy, gdy mięso łatwo odchodzi od kości, a po wbiciu w udko szpikulca wypływają przezroczyste soki. Przyjmuje się mniej więcej 20 minut pieczenia na każde 500 g kurczaka. Mój ważył nieco ponad 2 kg. Jeżeli skórka zacznie się zbyt mocno rumienić, przykryj ptaka folią aluminiową, pamiętając aby ją zdjąć na 5 minut przed końcem pieczenia.
- Po 90 minutach pieczenia ostrożnie wyjmij z brytfanny kurczaka i przełóż na deskę. Przykryj folią aluminiową i odstaw na czas przygotowywania sosu.
- Nie wyrzucaj warzyw z brytfanny, zbierz jedynie tłuszcz z wierzchu sosu powstałego z pieczenia i całość niezbyt starannie utłucz za pomocą tłuczka do ziemniaków (warzywa oddadzą swój smak). Teraz przecedź warzywa przez sitko, tak aby oddały najbardziej wartościowy sos. Jeżeli będzie za rzadki możemy go chwilę podgotować, aż się zredukuje lub delikatnie zagęścić mąką. W tym momencie utłuczone i odciśnięte warzywa z pieczenia nie będą nam już potrzebne, cały smak jest w sosie.
- Kurczaka porcjujemy i podajemy z sosem z pieczonych warzyw i marchewkami (na 20 minut przed końcem pieczenia kurczaka marchewki włóż do żaroodpornego naczynia, przypraw solą morską, oliwą oraz sokiem z pomarańczy i włóż do piernika, aby się upiekły. Drugą opcją jest zrobienie ich na patelni grillowej i to też dobry pomysł 🙂 Będą widoczne urocze paseczki po grillowaniu 🙂
- Do całości doskonale pasują również pieczone ziemniaki.