Zwolnij i zainspiruj się !

Ta strona to przede wszystkim blog kulinarny, który powstał z miłości do jedzenia i celebrowania życia przy stole i w rytmie slow. Jednak za przepisem i zdjęciem stoi coś więcej. Chciałabym, abyście mogli mnie lepiej poznać i stąd ten wpis. Wpis o tym co mnie inspiruje, pozwala odpocząć i cieszyć się otaczającym światem.

Kilka słów o tym jak powstają moje zdjęcia i przepisy

Czasem wystarczy jedno zdjęcie, kolor lub kuchenny gadżet, abym wiedziała co następnego ugotuję i jakie zrobię zdjęcie. Szukam inspiracji we wszystkim: w ludziach, naturze, magazynach i zdjęciach. Często z pomocą przychodzi mi Pinterest – mój drugi dom :). To nic innego jak katalog wspaniałych pomysłów i inspiracji z różnych dziedzin. Pozwalam sobie na takie małe przyjemności w drodze do czy z pracy i przeglądam aplikację Pinterest w poszukiwaniu nowych pomysłów. Wystarczy moment, jeden składnik na talerzu, czy użyta kolorystyka na zdjęciu, a ja już wiem co ugotuję i jak uchwycę pewne detale na zdjęciu.

Jeszcze rok temu nie przypuszczałam, że fotografia kulinarna skradnie moje serce i pochłonie mnie na całego :). Daje mi tak wiele radości, a jej nieodłącznym elementem jest przeglądanie setek zdjęć tygodniowo. Uwielbiam to ! Drugi człowiek i jego twórczość potrafi niesamowicie inspirować i dawać tyle pozytywnej energii do działania. Podobnie jest z aplikacją Instagram, która skrywa w sobie wielu zdolnych ludzi, ich rękodzieła i pasje. Koniecznie zajrzyjcie do @linda_lomelino, @whatforbreakfast, @paulina_kolondra i @k.polkowska po sporą dawkę wspaniałej fotografii kulinarnej. Z kolei @marzena.marideko zaprosi Was do swojego domu i pokaże jak pięknie można się bawić wystrojem wnętrz, a przy tym robi cudowne łapacze snów. Nie sposób tu wymienić wszystkie profile, które odwiedzam niemal codziennie i które niezmiennie mnie zachwycają i inspirują.

Po kolejne inspiracje sięgam do stron internetowych o tematyce lifestylowej, kulinarnej i kulturowej: www.slowlifepolska.plwww.kukbuk.com.plwww.ustamagazyn.pl,    www.milkandsun.comwww.mylionshome.pl. Warto do nich zaglądać, aby poznać ciekawych ludzi, miejsca i treści dotyczące historii gotowania czy trendy kulinarne i kulturalne. Dzięki Mai i Magdzie z Milk & Sun poznacie ludzi z pasją w miejscach w których żyją, pracują i tworzą. Z kolei z LionsHome poznasz najnowsze trendy i rozwiązania dla domu. Zachęcam też do sięgania po wydania papierowe magazynów Kukbuk i Usta, które bardzo dobrze łączą dwie dziedziny – kulturę i kulinaria. Dla mnie są też pięknymi albumami ze zdjęciami i inspirującymi przepisami.

16010270_1304474732929134_678052806_o-711x1024 Zwolnij i zainspiruj się !

Jedzenie

Znaczenie ma nie tylko co jesz, ale i jak jesz. Dla mnie jedzenie jest częścią czegoś więcej. Skupiam się nie tylko na tym co jest efektem końcowym na moim talerzu. Interesuje mnie pochodzenie poszczególnych produktów i człowiek który za nimi stoi. Polecam Wam takie podejście – uczy szacunku do jedzenia i ludzkiej pracy. Sprawia, że jemy bardziej świadomie, celebrujemy posiłki i w końcu celebrujemy życie.

Warto zadbać o estetykę potraw, sposób ich podania. Przy stole możemy biesiadować, rozmawiać i śmiać się. Jedzenie łączy ludzi, wspólne posiłki potrafią poprawić relacje, łączyć różne kultury. I to jest w jedzeniu najpiękniejsze. Dlatego warto, aby w naszej codzienności znalazły się rytuały w postaci wspólnych posiłków,  jak chociażby leniwe, niedzielne śniadania.

placki-owsiane Zwolnij i zainspiruj się !

Uwielbiam celebrować posiłki, ale co to tak naprawdę dla mnie znaczy? Dbam nie tylko o miłe towarzystwo podczas spożywania posiłków, ale również o otoczenie w którym jemy. Czasem jest to pięknie nakryty stół, innym razem piknik nad jeziorem. Zwracam uwagę na detale, co możecie dostrzec na moich zdjęciach. Wyszukuję ciekawe akcesoria kuchenne i gadżety do zdjęć. Moim ostatnim odkryciem jest strona www.lemonducky.com. To pocztówkowy i plakatowy raj, piękno tworzone za pomocą słów :).  Dbałość o najmniejszy szczegół, kreatywność i dokładność. Właśnie czekam na kartki pocztowe, które wzbogacą moje zdjęcia o dodatkową treść. Uwielbiam również obdarowywać bliskich jadalnymi prezentami. W mojej kolekcji znajdziecie mnóstwo słoiczków, wstążek, jutowych sznurków, stempelków i etykiet. Dzięki nim tworzę niepowtarzalne prezenty dla bliskich. Podobne ozdoby znajdziecie na stronie LionsHome . Z kolei na Lemon Ducky znajdziecie zakładki do książek, które wspaniale posłużą jako prezentowe liściki.        

prezenty Zwolnij i zainspiruj się !                                                                                              

Czasem wystarczą najprostsze maślane ciasteczka przewiązane jutowym sznurkiem, aby uszczęśliwić drugą osobę. Domowe ciasteczka są najprostszą i najczęstszą formą jadalnych prezentów, jakie robię. A to dlatego, że możliwości jest naprawdę wiele, możemy zaszaleć ze składnikami, fakturą i kształtem. Obecnie jest też ogromny wybór stempli do ciastek, dzięki którym nadamy słodkościom wyjątkowy charakter. Takie stempelki znajdziecie na przykład na Garneczki.pl i na stronie Lions Home. Bardzo polecam również grawerowane wałki do ciasta, znajdziecie je na etsy.com czy Garneczki.pl.

Celebruję posiłki poprzez wspólne gotowanie z bliskimi mi osobami, również dzieciom sprawia to ogromną radość. Czerpię z takich spotkań w kuchni wiele radości. Wspaniale można połączyć przyjemne z pożytecznym. Gotowanie z dziećmi może być jednym z fajniejszych doświadczeń kulinarnych. Ja przy okazji uczę się większej cierpliwości i dostrzegania drobnych przyjemności. Wspólne gotowanie sprzyja budowaniu relacji, otwiera na siebie ludzi i ułatwia komunikację. Można się zasmakować nie tylko w jedzeniu, ale i we wspólnym spędzaniu czasu :).

Mam nadzieję, że udało mi się Was namówić aby nieco zwolnić i nakarmić duszę i ciało ;).