Musisz koniecznie spróbować zrobić samodzielnie makaron, to nie jest wcale takie trudne! Potraktuj to jako dobrą zabawę :). Możesz nadawać mu dowolny kształt, co daje ogromne pole do popisu. Świeżo przygotowany makaron wspaniale smakuje, kto raz spróbował wie, że jego przygotowanie jest naprawdę łatwe. Największą trudność może sprawić jego rozwałkowanie. Świeży makaron jest stylowy i pięknie prezentuje się na talerzu.
Całe danie, tak naprawdę jest szybkie w przygotowaniu i idealne na piątkową kolację czy sobotni obiad. Dodatek cynamonu do sosu pomidorowego i to jeszcze z tuńczykiem może nieco zdziwić, ale zapewnia wyjątkowy smak. Co ciekawe, do przygotowania sosu używam nie tylko listków świeżej bazylii, ale również jej łodyżki. Zazwyczaj je wyrzucamy, a tak naprawdę zawierają w sobie dużo aromatu. Nie zapominaj o nich :).
Składniki na sos:
Przepis na 2 duże porcje
1 czerwona cebula
2 łodygi selera naciowego
1 ząbek czosnku
1/2 papryczki chilli (opcjonalnie)
1 pęczek bazylii wraz z łodyżkami
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1 puszka tuńczyka w oleju
1 puszka całych pomidorów
1 duża garść startego parmezanu
sól i pieprz
2 łyżki oleju rzepakowego
Makaron:
100 g mąki
1 jajko
Przygotowanie:
- Cebulę siekamy w drobną kostkę, tak samo postępujemy z czosnkiem i selerem naciowym. Chilli oczyszczamy z nasion i również siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy posiekaną cebulę, czosnek, seler, chilli. Dodajemy cynamon i posiekane łodyżki bazylii. Smażymy na średnim ogniu do miękkości (trwa to około 5 min).
- Dodajemy pomidory, które wcześniej rozgniatamy widelcem, tuńczyka, oraz porządną szczyptę soli. Zwiększamy ogień i doprowadzamy sos do wrzenia. Jak zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i dusimy około 25 minut, aż sos zgęstnieje.
- W czasie gdy sos się gotuje przygotowujemy makaron. Wysypujemy mąkę na stolnicę lub do miski, po środku robimy dołek i dodajemy roztrzepane jajko. Zaczynamy czubkami palców łączyć składniki, gdy się połączą zaczynamy energicznie wyrabiać do uzyskania gładkiego i jednolitego ciasta. Na początku może Ci się wydawać, że składniki się nie połączą, wystarczy jednak nieco się przyłożyć, mocniej wyrabiać ciasto, aby stało się jednorodne. Zagniatamy energicznie, aby uwolnić zawarty w mące gluten, dzięki temu ciasto jest sprężyste i elastyczne. Przykrywamy ciasto szczelnie ściereczką, aby odpoczęło.
- Zagotowujemy posoloną wodę. Wałkujemy cienko ciasto za pomocą wałka lub maszynki do makaronu, kroimy na paski o wybranej przez nas grubości. U mnie są to tagliatelle (1 cm szerokości). Gotujemy 2 – 3 minuty ( świeży makaron jest gotowy bardzo szybko). Odcedzamy, zostawiając nieco wody z gotowania. Nie przelewany zimną wodą!
- Do sosu dodajemy posiekane listki bazylii, zostawiając kilka do dekoracji. Wrzucamy makaron do sosu, dodajemy parmezan i kilka łyżek wody z gotowania makaronu. Starannie mieszamy. Jeżeli trzeba przyprawiamy solą i pieprzem do smaku.
- Podajemy makaron udekorowany listkami bazylii i wiórkami parmezanu.
Wskazówki: Ciasto makaronowe możemy przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce przez około 4 godziny. Pamiętając, aby szczelnie je owinąć. Jeżeli wałkujemy ciasto przy pomocy wałka, możemy podzielić ciasto na mniejsze porcje. Łatwiej będzie nam uzyskać odpowiednio cienkie ciasto.