Chowder kukurydziany

Jak zobaczyłam piękne kolby kukurydzy na poznańskim ryneczku – wiedziałam, że będzie zupa 🙂 Chowder kukurydziany to pyszna i sycąca zupa o właściwościach rozgrzewających. W sam raz na nadchodzącą jesień i chłodniejsze dni 😉 O tej porze roku kukurydza jest słodka, soczysta i w dobrej cenie. Warto zatem skorzystać i cieszyć się jej smakiem na różne sposoby.

Składniki:

5 ziemniaków

ziarna z dwóch kolb kukurydzy

2 ząbki czosnku

1 cebula

1 mała, suszona papryczka chilli

5 suszonych pomidorów

1,5 litra bulionu warzywnego

3/4 szklanki mleka 2 % (można użyć roślinnego)

4 posiekane cebulki dymki

sól i pieprz do smaku

1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku

1/3 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej

2 łyżki oleju rzepakowego lub zalewy z suszonych pomidorów

na bulion warzywny

włoszczyzna (2 marchewki, 1/2 selera, 1 pietruszka, liść kapusty, 1 mały por, kilka gałązek natki pietruszki)

2 kolby kukurydzy, pozbawione już ziaren (ziarna dodamy do zupy)

1 czerwona cebula opalona na palniku

5 ziaren czarnego pieprzu

3 ziela angielskie

3 liście laurowe

2 litry wody

1 łyżeczka soli

chowder-kukurydziany Chowder kukurydziany

Przygotowanie:

  1. Przygotowujemy bulion. Marchewkę, pietruszkę i selera obieramy, płuczemy, wkładamy do garnka. Dodajemy pora, liść kapusty, cebulę, natkę pietruszki oraz przyprawy. Zagotowujemy, przykrywamy niezbyt szczelnie pokrywką i następnie gotujemy na małym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie przyprawiamy solą i jeżeli trzeba świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Następnie bulion odcedzamy.
  2. Drobno siekamy cebulę, czosnek oraz chilli. Suszone pomidory kroimy w paseczki. Dodajemy wędzoną paprykę i wszystko podsmażamy kilka minut, w garnku na oleju. Następnie dodajemy obrane i posiekane w kostkę ziemniaki. Dodajemy ziarna kukurydzy i całość smażymy około 5 minut.
  3. Następnie całość zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy przez 20 – 30 minut, aż warzywa będą miękkie. Na koniec, jeżeli trzeba przyprawiamy solą i pieprzem oraz gałką muszkatołową. Wlewamy szklankę mleka oraz dodajemy część posiekanej cebulki dymki. Podajemy.
  4. Możemy podawać z ulubionym pieczywem i posiekaną dymką.

PS Nie polecam (wręcz zabraniam!) dodawać kostki bulionowej, zmieni smak zupy i jest pełna chemii. Jeżeli chodzi o dodatek chilli możecie, dodawać stopniowo decydując o ostrości zupy.