Kopytka w sosie kurkowym

Sezon grzybowy trwa, po ostatnich deszczach w lasach pojawiły się ponownie kurki. Nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i wybraliśmy się na nie jedno w tych dniach grzybobranie 🙂 Kurki to bardzo aromatyczne grzyby, a kopytka w sosie kurkowym smakują wybornie 😉 Dzięki udanemu grzybobraniu, w kuchni cieszyliśmy się nimi praktycznie w każdym posiłku i nie, nie znudziły się nam 🙂 A to wszystko dzięki szerokiemu wachlarzowi ich zastosowania w kuchni. Idealne są do jajecznicy lub podsmażone z tymiankiem, cebulką i podane na rumianej grzance. Nie może ich również zabraknąć – w mojej ulubionej o tej porze – zupie grzybowej 🙂 Dzisiejszy przepis jest bardzo prosty, nie wymaga zbyt wielu składników, a cudownie smakuje. Zatem wybierzcie się na grzyby, to sama przyjemność!

Kopytka Kopytka w sosie kurkowym

Składniki na 2 porcje:

kopytka

4 duże ziemniaki

1 jajko

3-4 łyżki mąki

1/3 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej

sól i pieprz do smaku

woda do gotowania kopytek

sos kurkowy

250 g kurek

jedna mała cebulka

1 mały ząbek czosnku

pół pęczka drobno posiekanej natki pietruszki

1/2 szklanki śmietanki kremówki

sól i pieprz do smaku

łyżka masła  i oleju do smażenia

Przygotowanie:

  1. Przygotowujemy sos. Jak mamy duże kurki kroimy je na mniejsze kawałki. Drobno siekamy cebulkę, czosnek kroimy w cienkie plasterki.
  2. Na patelni rozgrzewamy olej z masłem i smażymy cebulę z czosnkiem, aż delikatnie się zrumienią, ale nie przypalą! Czosnek po przypaleniu staje się gorzki. Następnie dodajemy kurki i smażymy 4-5 minut, solimy i pieprzymy. Zalewamy śmietanką, chwilę gotujemy, aż śmietanka nam zgęstnieje. Dodajemy natkę pietruszki i zdejmujemy z ognia.
  3. Ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie, następnie odlewamy i osuszamy pozostawiając na chwilę garnek na ogniu, aby resztka wody odparowała. Dokładnie ubijamy tłuczkiem, aby pozbyć się grudek (możemy też użyć praski do ziemniaków). Studzimy.
  4. Zagotowujemy osoloną wodę.
  5. Do ostudzonej masy dodajmy sól, pieprz i świeżo startą gałkę muszkatołową. Dodajemy jedno jajko, całość mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mąkę, tak aby powstało elastyczne ciasto. Nie dodawajmy za dużo mąki, ponieważ kopytka będą twarde. Ciasto po wyrobieniu nie powinno kleić się do dłoni.
  6. Ciasto kroimy na kilka części, z których formujemy niezbyt duże wałeczki, następnie kroimy na ukos, aby uzyskać kopytka.
  7. Kluseczki gotujemy w osolonej wodzie do momentu, aż wypłyną na wierzch.
  8. Kopytka dodajemy do sosu kurkowego, całość mieszamy i wykładamy na talerze. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.