Domowe krówki z solą morską

Domowe krówki z solą morską chodziły za mną od dawna. Do tych mlecznych cukierków mam ogromną słabość. Nie mogło być inaczej, musiałam się w końcu wziąć za ich przygotowanie w domowych warunkach :).

Na potrzeby tego wpisu testowałam dwa sposoby gotowania krówek. Za pierwszym razem gdy gotowałam masę szybko i na dużym ogniu – krówki wyszły delikatnie kruche (widoczne na zdjęciu). Ja jednak mam słabość do krówek ciągutek i kolejnym razem uzbroiłam się w cierpliwość i krówkową masę gotowałam na bardzo małym ogniu przez około 50 minut. Wyszły idealne – takie jak lubię najbardziej – kremowe i delikatnie ciągnące z kryształkami soli morskiej.

Szczerze mówiąc miałam spory dylemat tworząc ten wpis….mój przepis na krówki ciągutki przeczy temu co można przeczytać w internecie…. Czytałam, że krówki gotowane długo stają się kruche lub wręcz twarde. U mnie było zdecydowanie odwrotnie. Pozwoliłam masie gotować się na małym ogniu przez około 50 minut, jedynie co jakiś czas mieszałam i zerkałam czy masa się nie przypala. Krówki wyszły miękkie i ciągnące. Dla mnie prawie idealne ! Z kolei jak za pierwszym razem gotowałam masę na dość dużym ogniu, praktycznie cały czas mieszając – krówki wyszły delikatnie kruche, nie ciągnęły się i nie były lepiące. Podaję Wam zatem mój sposób na ciągutki i moje proporcje. Najważniejsze to obserwować masę i próbować. Ideału wciąż szukam :).

krówki-686x1024 Domowe krówki z solą morską

Składniki:

250 ml śmietany kremówki 30 %

300 g cukru

25 g masła

ziarenka z 1/2 laski wanilii (można pominąć)

dodatkowo: sól morska gruboziarnista do posypania

domowe-krówki-686x1024 Domowe krówki z solą morską

Przygotowanie:

  1. Cukier, śmietanę kremówkę, masło i wanilię umieść w garnku z grubym dnem. Zacznij podgrzewać, mieszaj aby cukier całkowicie się rozpuścił.
  2. Jeżeli chcesz uzyskać krówki ciągutki  – gotuj na bardzo małym ogniu przez około 50 minut. Co jakiś czas przemieszaj masę. Masa na początku może się podnosić, jednak po jakimś czasie się uspokoi. Po 50 minutach masa powinna zgęstnieć, zmienić kolor na beżowy i zacząć odchodzić od garnka. Masa krówkowa jest gotowa, gdy kropla wylana na talerz zastyga. Gotową masę przelej do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, chwilę odczekaj i posyp solą morską. Jak masa zastygnie pokrój na prostokąty, warto przed krojeniem zwilżyć nóż.
  3. Jeżeli chcesz uzyskać kruche krówki – doprowadź masę do wrzenia i gotuj na dość dużym ogniu przez około 35 – 40 minut. Mieszaj masę regularnie i dość intensywnie. Po jakimś czasie masa zgęstnieje i zacznie mieć tendencję do przypalania. Zdejmij z ognia i jeszcze chwilę energicznie ucieraj. Gotową masę przelej do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, chwilę odczekaj i posyp solą morską. Jak masa zastygnie pokrój na prostokąty, warto przed krojeniem zwilżyć nóż.